70 - lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem oraz Narodowe Czytanie 2020.

4 września 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem odbyło się Narodowe Czytanie, podczas którego zaakcentowano również Jubileusz 70-lecia powstania instytucji.

Zebranych w sali domu kultury uczestników wydarzenia powitała Wiesława Grabowska - kierownik GBP w Poświętnem, dziękując wszystkim za przybycie, a szczególnie wójtowi gminy Witoldowi Łapińskiemu, dzięki któremu, po latach funkcjonowania w wynajętych lokalach, biblioteka może działać i rozwijać się w komfortowych warunkach.

Następnie wójt gminy Witold Łapiński, z okazji okrągłego Jubileuszu, złożył pracownikom biblioteki życzenia dalszych sukcesów  zawodowych, owocnej pracy i dalszego rozwoju, zaznaczając, że w obecnych czasach biblioteka to nie tylko wypożyczalna książek, ale również miejsce  aktywności społeczności lokalnej, gdzie dzieci, młodzież i dorośli mogą rozbijać swoje pasje i zainteresowania. Podkreślił również, że działalność na rzecz czytelników biblioteki w Poświętnem zauważana jest nie tylko w swoim środowisku, ale także na forum krajowym, o czym świadczą zdobyte wyróżnienia.

Na spotkanie przybyła Małgorzata Rokicka – Szymańska kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego Książnicy Podlaskiej oraz gość specjalny dr Marta Białobrzeska (metodyk, polonista, historyk literatury).

W wydarzeniu  uczestniczyli także: Wiesław Gołębiewski - Przewodniczący Rady Gminy Poświętne, Anna Zawadzka – skarbnik gminy, Bożena Brzozowska -  Dyrektor Szkoły Podstawowej wraz z wicedyrektorkami Krystyną Skorupską i Wiolettą Gołaszewską,  Alicja Kamińska -  Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Izabela Czemierys - inspektor ds. kultury w urzędzie gminy, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Seniora, radni oraz mieszkańcy.

W pierwszej części spotkania młodzież z Grupy Teatralnej ZAMASKĄ, działającej przy bibliotece, przeczytała fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego, którą w tym roku wybrała para prezydencka do Narodowego Czytania.

Następnie uczestnicy wydarzenia obejrzeli spektakl na ekranie pt. „Balladyna – co by było gdyby…” z nowym spojrzeniem na to wybitne dzieło, w wykonaniu młodych aktorów pod kierunkiem Katarzyny Pietyńczak.

W kolejnym punkcie spotkania zebrani z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prezentacji dr Marty Białobrzeskiej ph. „Juliusz Słowacki – życie, dzieło i mit”.

W drugiej części spotkania wręczone zostały nagrody i dyplomy najaktywniejszym czytelnikom  za miłość do książek i pasję czytania oraz zwycięzcom konkursu plastycznego na EXLIBRIS biblioteki z okazji Jubileuszu 70-lecia.

Na zakończenie imprezy można było opieczętować własną książkę okolicznościową pieczęcią. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za zaangażowanie w dzisiejsze spotkanie oraz gościom za obecność.

Spotkanie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego spowodowanego występowaniem koronawirusa.