W bibliotece po raz drugi rusza projekt "Nasza Mała Biblioteka".

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny, realizowany przez Wydawnictwo Ezop i jest przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 6-9 lat. Głównym filarem projektu jest współpraca wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami.

naszamalamin.jpg

Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. Na sezon 2021-2022 Wydawnictwo Ezop przygotowało zestaw książek obejmujący wydawnictwa z Estonii, Litwy i Słowenii. Polskę reprezentują książki uznanych autorek: Anny Onichimowskiej i Liliany Bardijewskiej.

Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem już po raz drugi przystąpiła do projektu Nasza Mała Biblioteka. Do udziału w zajęciach w ramach "małej biblioteki" została zaproszona klasa III Szkoły Podstawowej w Poświętnem. Przed pierwszymi zajęciami, które odbyły się na początku listopada, uczestnicy otrzymali książeczki "Łamigłówki literackie", które będą towarzyszyć im przez cały okres projektu. "Łamigłówki literackie" w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawiają kulturę krajów biorących udział w projekcie. Podczas pierwszego spotkania, które ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbyło się w formie zdalnej, dzieci wysłuchały pierwszych rozdziałów książki Heleny Laks pt. "Sekretna kocia piekarnia". Następnie korzystając z informacji zapamiętanych z czytanej książeczki, dzieci wykonywały polecenia znajdujące się w "Łamigłówkach literackich". Poznali flagę oraz stolicę Estonii, państwa, z którego pochodzi autorka książki oraz z krótkiej notatki mogli dowiedzieć się pewnych ciekawostek związanych z Estonią.

Dzieci musiały także popuścić wodze fantazji i narysować 5 śmiesznych i jednocześnie dziwnych nakryć głowy, które pasowałyby siedmioletniej dziewczynce, jednej z bohaterek "Sekretnej kociej piekarni".

Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali zadanie domowe, w jednym ćwiczeniu należy narysować swoją okolicę lub ulubione miejsce i właśnie to zadanie dzieci mają wykonać w domu, a na następnym spotkaniu pochwalić się swoimi pracami.

Powrót na początek strony