Warsztaty w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura w bibliotece.

1 sierpnia 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem odbyły się warsztaty przeprowadzone przez młodzież z Jaświł dla młodych ludzi z Poświętnego.

W ramach projektu Bardzo Młoda Kultura młodzież z biblioteki w Jaświłach przyjechała, aby przeprowadzić warsztaty i zaprezentować atuty oraz kulturę swojej małej ojczyzny.

Gości przywitał Dyrektor Domu Kultury w Poświętnem Pan Jakub Dobrzyński wraz z kierownikiem biblioteki Panią Wiesławą Grabowską, życząc owocnej pracy i udanego pobytu.

Zanim młodzi ludzie z różnych rejonów Podlasia zintegrowali się przy wspólnych warsztatach, rozpoczęli spotkanie wspólną zabawą zapoznawczą, która przełamała pierwsze lody.

Pierwszym zadaniem, do którego przystąpili uczestnicy spotkania było wykonanie świecy zapachowej. Dekorowanie słoiczków w stylu boho, ozdabianie pokrywek oraz wybieranie zapachu dla swoich świeczek pozwoliło wydobyć z młodych ludzi nie tylko ich pomysłowość, ale także kreatywność.

Mydełka to kolejna niespodzianka jaką przygotowała młodzież z biblioteki w Jaświłach. Łączenie zapachów oraz kolorów, to nie tylko fajna zabawa, ale także super efekt "mydełkowy", ponieważ każde mydełko było inne i odzwierciedlało gusta twórcy.

Następnie młodzież wykonała pamiątkowe magnesy, które ozdobiła kwiatami lawendy. Spotkanie urozmaicił występ najmłodszych członków Koła Gospodyń Wiejskich w Dolistowie, którzy w strojach ludowych odśpiewali tradycyjne piosenki przy akompaniamencie gry na harmonii.

Ostatnim punktem wyjątkowej wizyty był przejazd uczestników warsztatów do Pietkowa, gdzie w siedzibie Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich znajduje się historyczna Izba Tradycji. Pani Marta Jaworska (sekretarz 10 PUL) w ciekawy sposób przekazała młodym ludziom wiele ciekawostek i faktów historycznych związanych z działalnością ułańską, a obecnie z grupą rekonstrukcyjną, która stara się pielęgnować dawną tradycję wśród nie tylko lokalnej społeczności,  ale także poza granicami naszej gminy, a nawet województwa.

Na zakończenie nadszedł czas na relaks przy ognisku i pieczeniu kiełbasek.

Dziękujemy bardzo Paniom bibliotekarkom oraz młodzieży z Biblioteki w Jaświłach, że młodzież z Gminy Poświętnego mogła uczestniczyć w tak ciekawych oraz twórczych zajęciach, a Pani Marcie Jaworskiej za  przekazanie wiedzy historycznej.