Tydzień Bibliotek 2020 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem.

W roku 2020 XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiegał ph. „Zasmakuj w bibliotece”. GBP w Poświętnem przygotowała szereg atrakcji skierowanych do czytelników dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

Z uwagi na sytuację związaną z epidemią oraz ryzykiem zachorowania na COVID-19 w tym roku działania biblioteki zostały przeniesione do Internetu i prowadzone online. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem użytkowników biblioteki i nie tylko. W dniach 8-15 maja 2020 r.

Biblioteka zorganizowała:

• Konkurs „Podziel się przepisem” skierowany do czytelników dorosłych z gminy Poświętne. Założeniem konkursu było przesłanie przez uczestników własnego przepisu na różne potrawy oraz ciekawej przydatnej porady kulinarnej. Nadesłane prace znajdą się w „Przepiśniku lokalnym”. Który zostanie stworzony online i będzie dostępny na stronie biblioteki.
  • Konkurs plastyczny „Zaprojektuj Menu dla Kubusia Puchatka” skierowany do dzieci z gminy Poświętne. Założeniem konkursu było stworzenie wyjątkowych menu, zaprojektowanych dowolną techniką plastyczną. Prace nadesłane w tym konkursie będą zaprezentowane na wystawie online na stronie biblioteki oraz profilu społecznościowym Facebook.
  • „Czytateka na wypasie” – czytanie online. Biblioteka nawiązała współpracę z Wydawnictwem BIS, dzięki czemu mogła uruchomić czytanie online książek dla dzieci wydanych w tym wydawnictwie. Powstał cykl takich spotkań online z literaturą dziecięcą. Podczas Tygodnia Bibliotek filmy z czytania pojawiały się codziennie. Cała akcja będzie dalej kontynuowana. Czytanie na profilu biblioteki będzie umieszczane raz w tygodniu.
  • „Spotkanie z Kamishibai” – teatrzykowy live. To kolejna propozycja, z którą biblioteka wyszła do swoich czytelników. Po nawiązaniu współpracy z Wydawnictwem Tibum, biblioteka otrzymała zgodę na zaprezentowanie bajek przeznaczonych do czytania w formie teatrzyku Kimishibai. W Tygodniu Bibliotek odbyła się relacja live na profilu biblioteki, podczas której została zaprezentowana widzom „Legenda o Skarbniku”. Ta forma spotkań z teatrem dla dzieci została bardzo pozytywnie odebrana nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale również cieszyła się zainteresowaniem innych instytucji w Polsce, co jest doskonałą promocją nie tylko biblioteki, ale także gminy Poświętne. W związku z tym takie teatrzykowe spotkania live będą dalej kontynuowane (raz w tygodniu w piątek).
  • Krzyżówki online dla dzieci i dorosłych – codziennie podczas trwania Tygodnia Bibliotek na profilu biblioteki Facebook były umieszczane literackie krzyżówki online, zarówno dla czytelnika dziecięcego, jak również dla dorosłych użytkowników biblioteki. Krzyżówki dla dzieci były o twórczości Brzechwy i Tuwima, o znanych baśniach i bajkach, natomiast dla dorosłych tematyka była bardzo zróżnicowana, w której doszukać się można było takich nazwisk jak, Sienkiewicz, Żeromski, Bonda, Michalak, Reymont, Tokarczuk i wielu innych autorów, do których odnosiły się krzyżówkowe hasła. Zabawa została bardzo pozytywnie odebrana przez czytelników, o czym mogą świadczyć odpowiedzi, które bardzo szybko pojawiały się w wiadomościach prywatnych na Facebooku biblioteki.
  • Wykreślanki dla małych i dużych – to kolejna zabawa online zaproponowana dla użytkowników biblioteki. Zadaniem osób biorących udział w zabawie było odszukanie w gąszczu liter konkretnych wyrazów. W tym punkcie również czytelnicy nie zawiedli i bardzo aktywnie włączyli się w zabawę.