Zajęcia Grupy Teatralnej ZAMASKĄ w ramach akcji "O osobach z niepełnosprawnościami"!

22 lutego 2020 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem zorganizowała drugie zajęcia edukacyjne w ramach projektu „O osobach z niepełnosprawnościami”. Na wstępie dzieci i młodzież z Grupy Teatralnej ZAMASKĄ zostali poinformowani o czym będzie spotkanie.

Następnie uczestnicy spotkania podzielili się na 3 grupy i przystąpili do działania. Na flipczarcie pojawił się napis „NIEPEŁNOSPAWNOŚĆ”, zespoły otrzymały kolorowe karteczki, na których mieli wypisać swoje skojarzenia z tym słowem, następnie zostały one umieszczone wokół napisu. W taki sposób powstała dziecięco-młodzieżowa mapa myśli słowa „niepełnosprawność”, która była przydatna w dalszej części zajęć.

Korzystając z kart pracy, przygotowanych do scenariusza, grupy zadaniowe podczas burzy mózgów, wypisywały miejsca, w których można spotkać znak lub tabliczkę informującą o przystosowaniu danego miejsca do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Następnie przyszedł czas na pracę z książką, zadaniem dzieci było wyszukanie ile jest osób niepełnosprawnych w Polsce, a ile w Unii Europejskiej. To zadanie było wstępem do dalszej dyskusji na temat, tego, czym jest niepełnosprawność, jak ją postrzegamy, czy każda niepełnosprawność jest widoczna, czy osoby niepełnosprawne są wykluczone, czy jednak funkcjonują jak pełnosprawni oraz czy i jak można pomóc takiej osobie.

Na zakończenie spotkania każda grupa wypisywała na kartkach choroby lub schorzenia, które powodują, że dana osoba jest niepełnosprawna.

Podsumowując zajęcia można stwierdzić, że pomimo trudnego tematu jakim jest niepełnosprawność oraz młodego wieku uczestników zajęć, ich świadomość odnośnie osób niepełnosprawnych i problemów z tym związanych jest na dość wysokim poziomie.

Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" (EVZ).