Pierwsze zajęcia w ramach akcji "O osobach z niepełnosprawnościami"!

Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem znalazła się w gronie 101 bibliotek, które biorą udział w akcji pt. "O osobach z niepełnosprawnościami!"

Nasza Biblioteka otrzymała kilka egzemplarzy książki „O osobach z niepełnosprawnościami”, wydanej przez Fundację Humanity in Action i 19 lutego 2020 r. rozpoczęła cykl zajęć w ramach projektu „o osobach z niepełnosprawnościami”. Pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce w klasie V b Szkoły Podstawowej w Poświętnem.

Na początku wspólnie wszyscy zastanawiali się nad tym, czym jest niepełnosprawność, jakie jest pierwsze skojarzenie, gdy słyszy się słowo „niepełnosprawność”. Jak można było przypuszczać młodym ludziom niepełnosprawność przeważnie kojarzy się z wózkiem inwalidzkim oraz kalectwem.

Podczas grupowej pracy z kartami, otrzymanymi razem ze scenariuszami od fundacji Humanity in Action Polska, uczestnicy zajęć również szkicowali wózki inwalidzkie, kule, czy też osoby pozbawione kończyn. Analizując wspólnie powstałe szkice młodzi ludzie powoli dochodzili do wniosków, że niepełnosprawność to nie tylko wózek inwalidzki, to również inne schorzenia, z którymi człowiek się rodzi lub powstają one na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Ważnym elementem zajęć była także dyskusja na temat znaków, które pojawiają się w przestrzeni publicznej i dotyczą niepełnosprawności. Z tym zadaniem już nawet tak młode osoby poradziły sobie doskonale. Nie jest dla nich tajemnicą, że na parkingach są specjalnie wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych, że toalety są przystosowane dla takich osób. Zwrócili również uwagę, że w budynkach użyteczności publicznej są podjazdy oraz windy. Są to ważne rzeczy, ponieważ nie wykluczają osób niepełnosprawnych z życia publicznego.

Na zakończenie zajęć była luźna rozmowa na temat znanych osób, które zmagają się z niepełnosprawnością, ale nie poddały się i osiągnęły swoje marzenia i cele, jak np. Jasiek Mela czy Monika Kuszyńska

Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" (EVZ).