Wyjazd do Białostockiego Teatru Lalek.

25 września 2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała wyjazd dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Poświętnem do Białostockiego Teatru Lalek.

W programie wycieczki dzieci miały zaplanowane zwiedzanie Piwnicy Lalek oraz warsztaty plastyczne z małych form scenicznych. W związku z tym, aby wczuć się w twórcę kukiełek teatralnych, na początku uczestnicy wyjazdu zwiedzili Piwnicę Lalek. Na własne oczy zobaczyli, jak różne techniki są stosowane do wykonywania lalek teatralnych, że lalkę można wykonać z gąbki, z drewna, z materiałów.

Po zwiedzaniu, grupa udała się na warsztat, aby samodzielnie zmierzyć się z pracą nad własną kukiełką. Pierwszym punktem było wykonanie autorskiego projektu lalki, następnie na otrzymanej formie (głowa i korpus na kiju) dzieci rozpoczęły etap twórczej pracy nad swoją postacią. Dzięki pomocy pań z Białostockiego Teatru Lalek, które służyły nie tylko radą, ale również przy użyciu kleju na gorąco oraz maszyny do szycia, scalały wszelkie elementy każdej kukiełki. Powstały bardzo ciekawe i pomysłowe lalki, jak. np. cała obsada sądowa (adwokat, prokurator, sędzia, oskarżona, świadek w sprawie), księżniczki, Hermiona, Harry Potter, śmierć, wiedźmy oraz Czerwony Kapturek. Po pracy twórczej, każdy uczestnik warsztatu musiał zaprezentować swoją kukiełkę i przedstawić jej historię. Wykonane kukiełki dzieci zabrały do domu.

Wyjazd do teatru połączony z warsztatami z małych form scenicznych stanowił jeden z elementów zadania ph. "Z książką w teatr" realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dziękujemy Pani Krystynie Adamek za pomoc w organizacji wyjazdu.

Warsztat został dofinansowany w ramach projektu profilaktyczno - edukacyjnego "Wolni od nałogów - kreatywni w życiu" realizowanego we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Poświętnem.

Dojazd na warsztaty „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

logoMKDNiS1.png