Podsumowanie zadania „Dawne, ciekawe warte pamiętania”.

7 października 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem odbyła się impreza podsumowująca zadanie „Dawne, ciekawe warte pamiętania”, w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2022.

2022_NCK_dofinans_etnoplska-rgb.jpg

Przybyłych do sali widowiskowej domu kultury powitała Pani Wiesława Grabowska – kierownik biblioteki.

Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się prezentacją multimedialną przestawiającą działania realizowane w ramach zdania, którą przygotowała i przedstawiła Pani Katarzyna Pietryńczak – koordynator zadania.

„Dawne, ciekawe warte pamiętania” to zadanie, które pozwoliło zrealizować szereg działań dla lokalnej społeczności. Odbyły się warsztaty wicia wianków, zajęcia edukacyjno-plastyczne, wyjazdy szkoleniowe do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, warsztaty rękodzielnicze z garncarstwa, warsztaty z tworzenia makramy oraz warsztaty teatralne.

Ostatnim punktem imprezy był występ teatru, który zaprezentował efekt swoich działań w postaci etnoscenek rodzajowych przygotowanych podczas warsztatów teatralnych opartych na strukturze teatru cieni. Etnosceny z życia wsi i prac wiejskich zostały przez Grupę Teatralną ZAMASKĄ nagrane w formie filmu i wyświetlone dla publiczności podczas imprezy podsumowującej.

Aby zgromadzeni na podsumowaniu zadania poczuli atmosferę teatru cieni, stworzona została sceneria mini kina domowego, czyli oglądający z oficjalnych krzeseł przesiedli się na leżaki i w wygodnej pozycji przenieśli w dawne czasy, kiedy masło wyrabiane było maselnicą, a kobiety wspólnie przędły na kołowrotkach, gdzie czas płynął spokojniej, zaś żniwa były wspólną pracą rodziną, niezakłóconą dźwiękiem kombajnów ani traktorów.

Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe torby..

W czasie trwania podsumowania każdy mógł wypić kawę, herbatę oraz skosztować pysznych ciast.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022".